hidelogo
هیئت متحده ابوالفضل العباس (ع) دزفولشنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

معرفی حسینیه ها و مساجد محله مسجد-بخش سوم - سایت رسمی عباسیه دزفول ، محله مسجد

معرفی حسینیه ها و مساجد محله مسجد-بخش سوم

031

محله مسجد دارای مساجد و حسینیه های متعددی از جمله مسجد پاسداران ، آقا حبیب ، نور ….. و حسینیه های عباسیه ، شاه نجف ، پیرنظر ، علی اصغر ، کاظمین و….. است

که به مرور زمان و بعد از ساخت مسجد جامع ساخته شده اند.

در بخش سوم معرفی حسینیه ها و مساجد محله مسجد ، مختصری از تاریخچه و عکس های حسینیه شاه نجف را قرار داده ایم.

جهت مشاهده ادامه مطلب کلیک نمائید.

کَل شاه نجف منتصب به حضرت علی (ع) ، اولین امام شیعیان می باشد. محل کنونی این حسینیه در کوچه پس کوچه های پشت مسجد جامع و جنب اتاق آقامیر می باشد پس از توسعه خیابان های اطراف هم اکنون از طریق خیابان شریعتی و پارکینگ حزقیل نبی (ع) و نیز از طرف خیابان طالقانی و پارکینگ آقامیر قابل دسترسی می باشد.

بر طبق سخنان بزرگان این حسینیه، قدیمی ترین اثری که از این هیئت وجود دارد شیدانه (شبیه هانه) می باشد که با توجه به اطلاعات موجود ، در دوران صفویه و پس از اینکه شاه دستور ساخت نمادهایی از مرقد ائمه را داد ، شیدانه جناب علی به عنوان اولین شیدانه در دزفول ساخته شد

ابتدا ساختمان ثابتی برای این حسینیه وجود نداشته است و برای برگزاری مراسمات محرم همه ساله شیدانه بر روی سکویی که حدود ۴*۵ متر در چهاررَهان ( چهاراهی کوچکی در جنب اتاق آقامیر بنام کَل شاه نجف یا شیدانه جناب علی (ع) و در نزدیکی حسینیه کنونی ) برپا می شد و بعد از اتمام مراسمات شیدانه جمع آوری می شده و قسمتی از وسایل در زیر زمین مسجد جامع و دیگر وسایل مربوطه در منزل آقای سراج از بزرگان این هیئت نگهداری می شد.

اولین بازسازی شیدانه توسط شخصی بنام حاج عرب یا شیخ عرب از انسانهای مومن و تروتمند آن زمان دزفول انجام شده است که ایشان در درب ورودی مسجد جامع دفن شده است.

دومین بازسازی این شیدانه توسط آقا ابوطالب خضریان در حدود ۱۶۰ سال پیش بوده است و در حدود ۵۵ سال پیش برای سومین بار توسط نجار بنام دزفولی استاد خوانساری نجار و حاج محمدعلی محقق و حاج ابراهیم افضل زاده بازسازی گردید. پس از این بازسازی ها و با توجه به فرسودگی ساختار شیدانه ، در دو دهه اخیر شیدانه ای جدید توسط بانیان این هیئت و حاج محمد حسین ترابی ساخته و به این حسینیه هدیه گردید.

این حسینیه تا حدود ۵۰ سال پیش محلی نداشته که پس از آن منزل حاجیه خانم بی بی مکیه آقامیری توسط افراد خیر خریداری شد و به شکل امروزی ساخته گردید و از آن به بعد شیدانه در این محل نگهداری و عزاداران این حسینیه ، عزاداران حسینیه شاه نجف نامیدند.

با تشکر از حاج آقا احمد خضریان که ما را در جمع آوری این اطلاعات همکاری کردند.

توضیح شیدانه: سازه چوبی از جنس چوب کنار و توت می باشد که به گفته بزرگان در دوران صفویه وارد دزفول شده و در مراسمات عزاداری مورد استفاده قرار می گرفته و اسامی متفاوتی از جمله شیدانه ، شهیدانه ، شبیه دانه نیز گفته می شود.

-توجه: بدلیل مشکل پیش آمده در سایت تمام عکس های مربوط به این حسینیه پاک شده اند در صورتیکه عزاداران این حسینیه عکس از حسینیه و شیدانه های قدیم و جدید آن دارند می توانند جهت قرار دادن در سایت و آشنایی بیشتر مراجعه کنندگان به سایت با حسینیه شاه نجف آنها را در اختیار سایت عباسیه قرار دهند. با تشکر

نظرات و ارسال نظر