hidelogo
هیئت متحده ابوالفضل العباس (ع) دزفولجمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱

ماجرای قطعی یک ماهه سایت چه بود؟! - سایت رسمی عباسیه دزفول ، محله مسجد

ماجرای قطعی یک ماهه سایت چه بود؟!

43
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام خدمت تمامی سروران گرامی.
همان طور که حتما ملاحظه کردید سایت ما از حدود ۳۰ روز پیش تا امروز به طور کامل قطع بوده است.در این مطلب دلیل این قطعی را توضیح خواهیم داد.

در سال های گذشته و هم چنین دو روز از محرم امسال به علت بازدید زیاد و همچنین دانلود های زیاد سایت دچار مشکل میشد و اگر هر روز از سایت دیدن کرده اید متوجه شده اید که در چنین روزهایی سایت یا دچار قطعی چند ساعته میشد یا فایل های دانلودی برای چند ساعتی از دسترس خارج میشد.
دلیل این اتفاق همانطور که گفته شد بازدید بالا از سایت و همچنین دانلودهای زیاد از سایت بود که باعث بروز این مشکل میشد.اگر مقداری تخصصی صحبت کنیم هاستی که سایت از آن استفاده میکرد هاست دانلود نبود و هاست معمولی مخصوص بازدید بود که بروز چنین مشکلی به همین علت بود.

امسال تصمیم گرفتیم که سایت را به یک سرور قدرتمند تر و مخصوص دانلود انتقال دهیم تا هم سرعت دریافت فایل ها برای بازدید کنندگان افزایش یابد و هم از مشکلاتی از این قبیل جلوگیری شود.

اما مشکل اصلی جایی به وجود آمد که پس از انتقال سایت به سرور جدید و ریستور کردن فایل های بکاپ متوجه شدیم که فایل دیتابیس در بکاپ وجود ندارد و دیتابیس خالی است!جهت باز شدن سایت مجبور به استفاده از بکاپ های قبلی شدیم و وقتی که سراغ بکاپ های قبلی رفتیم متوجه شدیم که فایل های بکاپ قبلی هم چنین مشکلی دارند و آن ها هم فاقد دیتابیس هستند.(جهت روشن شدن موضوع با یک مثال دیتابیس را برای شما توضیح میدهیم ، برای مثال اگر یک سایت را همانند بدن یک انسان در نظر بگیریم دیتابیس همان مغز انسان است که تمامی اطلاعات در آن وجود دارد و از آن جا کنترل می شود)

البته چند روزی طول کشید تا متوجه مشکل اصلی و خالی بودن دیتابیس شویم.همین چند روز باعث شد تا فایل های ما از روی سرور قبلی به طور کامل حذف شود.زیرا طبق قوانین موجود اگر کاربری هاست خود را تا سه روز تمدید نکند تمامی فایل های آن ها از روی سرور حذف میشود.

و ماجراهای اصلی و دردسرهای اصلی از همینجا شروع شد که تمامی فایل های ما حذف شد و سایت به طور کامل صفر شد و تمامی بکاپ هایی که از سایت گرفته بودیم همان مشکل مشترک را داشتند که فاقد دیتابیس بودند.اگر اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید حتما در جریان هستید که اگر چنین اتفاقی بیفتد احتمال برگشت اطلاعات نزدیک به صفر و غیر ممکن است.

پس از پیگیری های زیادی که شد نهایتا با دیتاسنتر اصلی در فرانسه تماس برقرار شد و از آن ها درخواست شد که فایل های از دست رفته را ریکاوری کنند که با دردسرهای زیاد و صرف زمان زیاد انجام شد و پس از آن خوشبختانه فایل دیتابیس مجدادا به دست آمد و سایت مجدادا باز شد.

در این بین که سایت بین عالم هستی و نیستی قرار داشت عده ای افراد وهابی و سودجو از کشورهای همسایه اقدام به هک کردن سایت کردند و متاسفانه این هم مزید بر علت شد تا این ماجرای قطعی سایت بیشتر به طول بیانجامد.

و این بخشی از اتفاقاتی ست  که در این یک ماه اتفاق افتاده و از گفتن بسیاری از مطالب صرف نظر کردیم.

از تمامی عزیزان به دلیل قطعی به وجود آمده عذرخواهی می کنیم و امیدواریم که از این پس و با سرور جدید سایت شاهد  مشکلاتی از این دست نباشیم.

نظرات و ارسال نظر