hidelogo
هیئت متحده ابوالفضل العباس (ع) دزفولسه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

مراسم تجلیل از چهره عاشورایی دزفول - سایت رسمی عباسیه دزفول ، محله مسجد

مراسم تجلیل از چهره عاشورایی دزفول

مراسم تجلیل از چهره عاشورائی

حاج رضا پوررکنی

دکور

 

حدود دوسال پیش بود که با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول، سازمان تبلیغات اسلامی دزفول و هیئت متحده حضرت ابوالفضل (ع)-عباسیه مراسم تجلیل از چهره عاشورایی ، حاج رضا پوررکنی برگزار گردید.

پس از گذشت دو سال از زمان برگزاری آن مراسم  در مهر ماه سال ۱۳۹۰ ، گذری بر آنچه در آن شب گذشت خواهیم زد.

مراسم تجلیل از مداح عاشورائی و ذاکر اهل بیت عصمت و طهارت (ع) حاج رضا پوررکنی با حضور سرپرست فرمانداری، شهردار، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر محمد رضا سنگری و تنی چند از اعضای شورای اسلامی شهر دزفول و مسئولین شهری و همچنین حضور مداحان و عاشقان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) در مجتمع فرهنگی و سینمائی دزفول در مهر ماه سال ۱۳۹۰ برگزار شد.

در ابتدای پس تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران مراسم به صورت رسمی آغاز گردید . سپس سرپرست فرمانداری دزفول با ابراز خرسندی از برگزاری چنین همایش هایی اظهار داشت: باید چنین مراسماتی مداوم باشد و از کلیه مداحان، شاعران و پیرغلامان ائمه اطهار(ع) تا در قد حیات هستند تجلیل شود و مردم آنها را بشناسند و در سینه ها برای آیندگان حفظ نمایند.
احسانی نیا گفت: جا دارد در این مجلس یادی از حاج ملا عبدالرضا دزفولیان نمائیم که در دوران دفاع مقدس با صدای دلنشین خود دلهای رزمندگان را جلا می داد و حتی حرف زدن وی اشکها را جاری می نمود.

سپس آقای تاج رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول و آقای حسین بادروج شاعر توانمند اهل البیت صحبت های کوتاهی را بیان کردند.
در ادامه دکتر محمد رضا سنگری محقق عاشورایی در خصوص ابعاد شخصیتی حاج رضا پوررکنی سخن گفت و از وی بعنوان کسی نام برد که هرگز از حافظه ی تاریخی مردم دزفول پاک نخواهد شد. 
وی با اشاره به اینکه مداحان و مرثیه سرایان، پرچمداران حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) هستند گفت: باید دبیرخانه ای دائمی برای یادواره و گرامیداشت کلیه مداحان ، شاعران و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت تشکیل گردد تا خدایی ناکرده این چهره های پشت غبار زمان محو نشوند تا آینده گان نیز بتوانند از فیوضات این عزیزان بهرمند شوند.
دکتر سنگری سه خصوصیت بارز را از دلائل محبوبیت حاج رضا پوررکنی برشمرد و گفت: اول اینکه نداشتن منیت و سادگی و بی ادعایی ، دوم اینکه وی با عاشورا و کربلا زندگی می کند و دغدغه ی شب و روز اوست، سوم استعداد و صدای خدادادی است که منحصر به فرد است. پس از اتمام سخنرانی دکتر سنگری نوحه <<مگذار رود دختر زهرا به اسیری عزیز دل زهرا>> که سروده دکتر سنگری بود و در یکی از مسیرهای عصر عاشورای دهه شصت توسط حاج رضا پوررکنی خوانده شده بود در سالن پخش گردید و سپس تصاویر آماده شده برای این مراسم چند دقیقه ای پخش شد. 

در ادامه مراسم سوالاتی به صورت پرسش و پاسخ از حاج رضا پوررکنی پرسیده شد.
حاج رضا پوررکنی فرزند مرحوم محمد باقر و متولد ۱۳۳۴ که در محله مسجد ( پیرنظر) به دنیا آمده و از ۱۰ سالگی نوحه خوانی را آغاز کرد و در سال های ابتدایی در کنار مداح ارزشمند حاج میرزا روحانی مهر در کوچه گردی های دهه اول محرم نوحه خوانی نمود و از سن ۱۴ یا ۱۵ سالگی برای هیئت متحده ابوالفضل العباس (ع) مداحی کرده است. اولین استاد وی مرحوم گلستانی بوده و وی اکنون بیش از چهار دهه است که برای دلهای مشتاق و عاشق اهل بیت(ع) نوحه سرایی می کند و صدای او آرام بخش و نوازش دهنده سینه های دلسوخته ابا عبدالله الحسین (ع) است. در بین مراسم نیز مدح بسیار زیبایی توسط حاج رضا پوررکنی اجرا شد که موجب تحسین حاضرین در سالن گردید.
در پایان این مراسم از سوی برخی مسئولین و هیاتهای مذهبی و همچنین دوستداران حاج رضا پوررکنی هدایایی به رسم یادبود به وی اهدا گردید. نکته قابل تأمل این مراسم حضور پرشور مردم بزرگوار دزفول بود که با توجه به ازدحام جمعیت خیلی از مردم به صورت ایستاده در سالن مراسم را پیگیری می کردند.
این برنامه با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول، سازمان تبلیغات اسلامی دزفول و هیئت متحده حضرت ابوالفضل (ع)-عباسیه برگزار شده بود.

عکس های مراسم

برای دیدن عکس ها در سایز بزرگ بر روی آنها کلیک نمائید.

نظرات و ارسال نظر