hidelogo
هیئت متحده ابوالفضل العباس (ع) دزفولسه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

تاریخچه عباسیه - هیئت متحده ابوالفضل العباس (ع) - سایت رسمی عباسیه دزفول ، محله مسجد

تاریخچه عباسیه – هیئت متحده ابوالفضل العباس (ع)

تاریخچه عباسیه  -هیئت متحده ابوالفضل العباس (ع) – شهرستان دزفول

تاریخ اولیه این بنا مشخص نیست ، ولی آنچه از گفتار بزرگان بر می آید اینست که سالها پیش از سال ۱۳۲۰ شمسی در محله مسجد جامع ، ساختمان مخروبه ای به مساحت حدود ۶۰ متر وجود داشت که شخصی بنام نوراله آن را وقف شهیددانه (شیدانه عباس )کرده بود ، خرابه را به زبان محلی (( کـَل )) گویند و چون این ساختمان مخروبه منسوب به حضرت عباس بود به آن اصطلاحاً ((کـَل عباس )) می گفتند. هر ساله در این خرابه به یاد علمدار رشید کربلا حضرت اباالفضل العباس (ع) که درود خدا بر او باد ، شیدانه عباس بر پا می کردند و سپس مراسم ماه محرم در آنجا برگزار می شد. بعد از سال ۱۳۲۰ شمسی زمین کـَل عباس را صاف کرده و دیواری با کنگره های زیبا دور آن می سازند و برای چند سال دیگر به این شکل در کـَل عباس عزاداری می کنند. تا قبل از این زمان نام بانی مراسم مشخص نیست. بعد از گذشت چند سال دیگر افراد خیری ، بانی خیر گشته و اداره کـَلِ عباس را بعهده گرفتند. ابتدا در این زمین ، شبستانی ایجاد نمودند که مراسم عزاداری در آن برگزار شود و در طبقه بالا شیدانه عباس را بر پا می کردند. از آن زمان کـَل عباس به عباسیه تغییر نام یافت و عزاداران عباسیه را (( هیئت متحده ابوالفضل العباس(ع) )) نامیدند و چندین محرم دیگر در این بنا عزاداری کردند. پس از آن با توسعه این مکان ، یک سالن به محوطه مربوط به شیدانه عباس اضافه گردید که مراسمات عزاداری و سینه زنی در آن برگزار می گردید . تاریخ ثبت شده بر روی کاشیکاری بیرون ساختمان شیدانه و سالن اضافه شده به آن ، سال ۱۳۵۴ را نشان می دهد. تا اینکه همان افراد خیر توانستند با کمک نذورات عامه مردم خانه های مجاور را خریداری و سپس آنها را به عباسیه اضافه نمایند و در تاریخ ۱۹/۱۱/۱۳۷۰ و مطابق با چهارم شعبان ۱۴۱۲ هجری شمسی در روز مبارک ولادت بزرگ مرد تاریخ حضرت ابوالفضل العباس (ع) اولین کلنگ توسعه ساختمان کنونی به زمین زده شد. ساختمان جدید شامل یک سالن با سقفی گنبدی شکل برای عزاداری با یک سکو جهت جایگاه مداح که در کنار آن منبر و علم عباس قرار دارند. در کنار این سالن ، چایخانه و سالن دیگری جهت نگهداری شیدانه و تجمع خواهران و حیاطی در جلو این دو سالن قرار دارد. سالن نگهداری شیدانه و تجمع خواهران قسمتی از ساختمان قدیمی این حسینیه است که بانیان این هیئت قصد دارند تا در سال های آینده این سالن را نیز تجدید بنا کنند.

توضیح اینکه علم عباس در تاریخ ۱۲۰۲ هجری قمری (حدود ۲۳۴ سال پیش) توسط فرد معتقد به حضرت عباس (ع) از کربلا تهیه شده و به شیدانه عباس هدیه گردیده که روی آن آیه شریفه (( نَصر من الله و فتح قریب )) عمل سید محمدبن حمید سنه ۱۲۰۲ هجری قمری نوشته شده است. ضمنا” از سال ۱۳۴۸ شمسی تاکنون آقای حاج رضا پوررکنی مداح توانای هیئت ، اشعار زیبای شاعران توانای دزفول از جمله مرحوم گلستانی و آقایان ناظمعلی ، دکتر سنگری و حاج حسین بادروج را با صدای لنشین و شورانگیز خود می خواند.

عکس های مربوط به شیدانه حضرت عباس(ع)

کلنگ زنی سالن کنونی در تاریخ ۱۹/۱۱/۱۳۷۰ و مطابق با چهارم شعبان ۱۴۱۲ هجری شمسی در روز مبارک ولادت حضرت ابوالفضل العباس (ع)

تصاویر مربوط به علم عباس (متن روی علم  نَصر من الله و فتح قریب )

درب ورودی  و تاریخ روی کاشیکاری آن

نظرات و ارسال نظر